Home > 2019 ANNUAL EVENT > CONFERENCE AGENDA

2019 CONFERENCE AGENDA

Sunday, June 16


1:00pm – 5:00pm Tradeshow Exhibitors “early” setup Exhibitors
3:00pm – 7:00pm Registration Desk All
3:00pm – 4:00pm Board of Directors Meeting BoD
4:00pm – 5:00pm 1st and 2nd Timers Event with RICA Board 1st / 2nd Timers / BoD
• Introduction of RICA Events
• RICA Committee Introductions
• Networking with 1st/2nd Timers
• Door Prizes
• Refreshments served - Casual Dress
5:30pm – 7:30pm Jacksonville Port Authority Welcome Event All
• RICA Kickoff Introduction
• Safety Brief
• Title Sponsor Speaking Event
• Dinner/Drinks served – Casual Dress

Monday, June 17


6:00am – 7:00am Bootcamp Workout with Lisa Dilworth All
• Professional led workout class
– all equipment provided
7:30am – 8:00am Annual Jim Ormsby Golf Tournament Golfers
• Sign In TPC Sawgrass Clubhouse – Valley Course
9:00am – 2:30pm Jim Ormsby Shotgun Start Golfers
• Four Person Scramble
• Proper Golf Attire is required/soft spikes
• Lunch will be provided
8:00am – 9:30am Registration Desk All
8:00am – 4:30pm Tradeshow Exhibitors Setup Exhibitors
9:00am – 12:00pm Jacksonville Port Authority Tour/Expo All
1:00pm – 3:00pm Edwards Rigging Service Center Tour All
1:00pm – 5:00pm Registration Desk All
5:30pm – 7:30pm Tradeshow Grand Opening Event All


7:30pm 9:30pm RICA Foundation VIP Event Elite, Platinum, and Gold Sponsors

Tuesday, June 18



6:00am – 7:00am Bootcamp Workout with Lisa Dilworth All
• Professional led workout class
– all equipment provided
7:30am 8:45am Tradeshow Event All
8:00am – 5:00pm Registration Desk All
9:00am – 4:50pm General Session All
• Call to Order
• Presentation of Colors – Patrol Squadron Six Two
• Pledge of Allegiance
• Safety Brief
• Introduction of Officers/Committee Director/Chairs
• President’s Address



9:15am – 10:15am Government / Power / Transportation Initiatives All
• Secretary of Economic Development National/State Official
Rep. Jason Brodeur, former member of Florida House of Representatives
• Sherry Ambrose, Florida Power and Light
10:15am – 10:45am Pat Casey, TTX All
• Vice President, Fleet Management TTX
• Certified Business Economist
• Economic forecast

10:45am – 11:30am Mike Peters, G&W All

• Chief Commercial Officer

11:30am 12:45pm Tradeshow Event All
• Lunch Buffet
• RICA Foundation - Silent Auction Bidding
1:00pm – 1:30pm Mark Wallace, CSXT All
• Executive Vice President, CSXT



1:50pm – 2:40pm Renewable Energy All
• Arturus Espaillat, Vestas-American Wind Technology
• Vikash Patel, Logisticus Group
• Chuck Klein, General Electric
• Greg McComas, BNSF Railway
2:55pm – 3:40pm Gas Turbines / Generators All
• Erik Vandenburg/Noelle Burke, General Electric
• Brandon Strange, Mitsubishi
• Siemens
• Norfolk Southern Railway
3:50pm 4:50pm Transformers All
• SPX Industrial Transformers, Inc
• Power Transformer Manufacturer
• John Mansfield, VA/GA Transformers
• Jim Zumstein, American Electric Power
• Andy Burns, Edwards Moving and Rigging
• Canadian National Railway
6:00pm 8:30pm Kasgro / TTX Heavy Duty Car Event All
• Professional Event
• Dinner, Limited Bar Service
• All Registered Conference & Special Event guests welcome
• Dress - Casual

Wednesday, June 19



6:00am – 7:00am Bootcamp Workout with Lisa Dilworth All
• Professional led workout class – all equipment provided
7:30am – 8:45am Tradeshow Event All
• Breakfast buffet
8:00am – 5:00pm Registration Desk All
9:00am – 3:50pm General Session All
• Call to Order
• Round table seating



9:10am – 10:10am Port Capabilities All
• Fred Wong, Chief Operating Officer, JaxPort Authority
• Port Authority
• Andy Powel, G2 Ocean
• Alin Capian, Patriot Rail
10:25am – 11:10am Heavy Lift / Over the Road All
• Andy Burns, Edwards Moving and Rigging
• Thomas Beitelman, Department of Transportation, Florida
• Union Pacific Railway

11:30am 12:45pm Tradeshow Event All
• Lunch Buffet
• RICA Foundation – Scholarship Awardees



1:00pm – 1:50pm Shortline / Commuter Rails All
• Bill Riehl, Vice President, Genesee and Wyoming Railroad
• Tim Gardner, Superintendent Train Operations, Conrail
• Kevin Casey, Amtrak/AREMA 28
• Mark Meyer, Pinsly Railroad (FCEN, FMID, FNOR, Pioneer Valley R/R)

• Donna Coleman, Norfolk & Portsmouth Belt Line




2:05pm 3:00pm Clearance Panel All
• Greg McComas, BNSF
• Jason Kawahara, Canadian National
• Erin McCracken, NS
• Dan Labyak, CSXT
• Sam Palafox Vazquez, KCS
• Rick Sherstobitoff, CPR
• Dan Doner, Union Pacific
3:10pm 4:00pm Open Top Loading / Laser Measuring All
• Mitch McDonald, CSXT Load Engineering
• Lindy Pope, Norfolk Southern Load Engineering
• Lars Lundberg, L-Kopia Laser Measuring Track structures
• Charlie McDaniel, CSXT Laser Measuring Vehicle Live Demonstration on site
• Canadian Pacific Railway
6:00pm 9:00pm Closing Ceremony and Awards Event All
• New Open Format Open Buffet Dinner, Limited and Specialty Bar Service
• All Registered Conference & Special Event guests welcome
• Dress – Business Casual, Entertainment